راهنمای استفاده از چاله کن پشت تراکتوری

با توجه به اینکه چاله کن پشت تراکتوری جزء ادوات مهم و کاربردی برای هر کشاورزی که دارای تراکتور هستند بوده به همین جهت استفاده اصولی و انتخاب دستگاه چاله کن تراکتوری باید بر اساس نوع تراکتور ( باغی یا سنگین 4 سیلندر و 6 سیلندر ) و همچنین قدرت تراکتورها انتخاب گردند . تمام چاله کن های تراکتوری از بخش های مختلفی تشکیل می گردند که مهم ترین این بخش ها ، میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

گیربکس چاله کن تراکتوری - شاسی چاله کن تراکتوری - مته چاله کن تراکتوری - گاردان چاله کن تراکتوری

1- گیربکس چاله کن پشت تراکتوری : گیربکس های دستگاه های کشاورزی به طور عمده بصورت کاهنده و با عملکرد کار می نمایند که از بخش های مختلفی چون دنده کرانویل پنیون ، شفت گرانویل ، شفت پینیون ، کوپلینگ اتصال مته و پوسته خارجی تولید گردیده است. در دستگاه های چاله کن مهم ترین بخش گیربکس می باشد که هر چه این قسمت پر قدرت تر و محکم تر باشد عملکرد سریع تر و بهتری خواهد داشت.( با توجه به ساختار گیربکس های کشاورزی و پیچیدگی موضوع در موضوع دیگری این بخش توضیح و ارائه خواهد گردید که می توانید از طریق لینک زیر به بخش مربوطه مراجعه و مقاله مورد نظر را مطالعه نمائید.

گیربکس چاله کن ، گیربکس گودزن تراکتوری ، گیربکس گوکتارمک ، گیربکس برکت ، گیربکس bereket ، گیربکس Goktarmak2- شاسی چاله کن پشت تراکتوری : چاله کن های تراکتوری معمولاً به سه شکل تک بازو ، دو بازو ، چهار بازو طراحی و تولید گردیده است که با توجه به شرایط کار سنگین و تراکتوری بودن آن باید از اتصالات قوی و جوش های حرفه ای تولید گردد تا استحکام بندی لازم انجام شده باشد.

شاسی چاله کن ، بازو چاله کن ، شاسی تک بازو ، شاسی دو بازو ، شاسی 4 بازو3- مته حفاری گودکن تراکتوری : بخش حفر چاله یا گودال توسط بخش نهایی یعنی مته حفاری می باشد که از بخش هایی چون ماردون مته و لوله واسط مته از نوع مانیسمان و فلنچ ، ناخن یا تیغه مته ، سر مته یا نوک مته و همچنین راهنمای مته چاله کن تراکتوری تولید گردیده است. معمولاً مته های چاله کن تراکتوری بصورت فولادی با سرمته های CK45 یا CK65 تولید می گردند. متاسفانه برخی شرکت ها برای پایین آوردن قیمت مته ها از متریال ضعیف از جمله ساخت ماردون مته با ورق 4 الی 5 میل یا ورق دست دوم اقدام می کنند که نتیجه این کار تابیدن یا پیچیدن مته در خاک می باشد که هم باعث بروز خطرات برای کاربر یا اپراتور دستگاه و همچنین کاستن عمر مفید مته می شود .لذا با استفاده از دستگاه با کیفیت امنیت خود را بالا ببرید.(مته های تولیدی مجموعه بهاران کشت نوین از ورق های ST37 با ضخامت 6 یا 8 میل طراحی و تولید میگردد).

مته چاله زن ، مته حفازی نهال کن ، مته گودزن تراکتوری ،مته چاله کن قطر 504- گاردان چاله کن تراکتوری : بخش واسط بین تراکتور PTO ( انتقال قدرت تراکتور ) و گیربکس چاله کن تراکتوری از طریق گاردان انجام می گردد . که گاردان های چاله کن به شکل ساده و کلاجدار ارائه می گردد . سایز گاردان های چاله کن بین 160 الی 190 سانتی متر و بر اساس نوع تراکتور می باشد که به طور معمول گاردان 170 سانتی متر مخصوص چاله کن تراکتوری ارائه می گردد . گاردان ها اکثراً ساخت کشورهایی چون جمهوری اسلامی ایران ، چین ، ترکیه ، ایتالیا و آلمان می باشند که با توجه به اینکه کشور عزیزمان ایران در این بخش پیشرفت قابل توجه ای داشته است پیشنهاد می گردد تا از گاردان های کشاورزی استاندارد ایرانی استفاده نمائید. گاردان های چاله کن به دلیل اینکه انتقال دهنده قدرت از PTO به گیربکس چاله کن را بر عهده دارد که اگر درست متصل نگردد باعث بروز حوادث جبران ناپذیری می گردد . پس حتماً این نکته را به یاد داشته باشید در اطراف گاردان چاله کن نباشید چون امکان گرفتن و مرگ افراد می گردد . موضوع ایمنی کار با دستگاه ها امری مهم در تمام بخش ها می باشد. مراقب سلامتی خود باشید.!!!! ( گاردان چاله کن ایرانی آسیا - گاردان چاله کن ترکیه آکسان )

نهال کن پشت تراکتوری  را می توان به 4 دسته و گروه تقسیم نمود . که به شرح زیر می باشند :

♦- چاله کن تراکتوری تک بازو

♦♦- چاله کن تراکتوری جفت بازو

♦♦♦- چاله کن تراکتوری چهار بازو

♦♦♦♦- چاله کن گیربکس هیدرولیکی ( هیدرو موتور که در این بخش توضیحاتی ارائه نمی گردد )

چاله کن پشت تراکتوری تک بازو به عنوان نمونه ی اولیه ادوات سوارشونده تراکتوری می باشند که با توجه به نوع ساخت شاسی و گیربکس دستگاه ، مته های با تنوع کمتری روی آنها سوار می شوند . اما در گذشته قدرت و نوع تراکتور ها همانند امروز بالا نبوده اند و مته هایی تا سایز قطر 45 سانتی متر و عمق کاری 80 سانتی متر روی تراکتور ها پاسخگو بوده و جهت کارهایی با قطر بزرگتر راه هایی دیگر از جمله حفر گودال دستی انجام می شد. چاله کن تراکتوری تک بازو همانند تمام مدل ها از طریق PTO تراکتور انتقال قدرت را به گیربکس با واسط گاردان و از گیربکس به مته جهت حفر گودال انجام می گردد . و همچنین شاسی هم جهت بالا و پایین کردن مته و گیربکس از طریق کانکتور و اتصال های سه نقطه تراکتور انجام می شود لذا گیربکس های این مدل چاله کن ها از نوع متوسط و دنده کوچک می باشد تا توان کششی شاسی جهت حمل گیربکس را داشته باشد. از معایب این مدل از چاله کن های تراکتوری ، تکان خوردن های بیش از اندازه به سمت چپ و راست و عدم تعادل دستگاه دستگاه می باشد. ولی با تمام این مشکلات امروزه بسیاری از تراکتور ها از این مدل از چاله کن ها استفاده می نمایند.

♦♦ چاله کن تراکتوری دو بازو سری تکمیل شده چاله کن های تک بازو تراکتوری می باشد که در این مدل هم همانند تمام مدل ها انتقال قدرت از طریق PTO تراکتور به گیربکس و بعد به مته انجام می گردد. در این مدل برای بر طرف کردن عیب های دستگاه تک بازو و سوار کردن گیربکس های بزرگتر و مته های بیشتر تا قطر 60 سانتی متر و عمق کاری 85 سانتی متر فراهم گردید . این مدل از چاله کن ها قابلیت سوار شدن بر روی تراکتورهای قدیمی هولدر و رومانی های سه سیلندر و چهار سیلندر وجود دارد . بر روی این دستگاه امکان سوار کردن وزنه های سنگین تراکتور جهت کار در زمین های سخت را دارد که مهم ترین و سخت ترین منطقه در ایران می توان بخش سخره ای و روسبی جزیره قشم ، بخشی از کرمان  می باشد که دستگاه چاله کن دو بازو تراکتوری خوشبختانه جواب کار خود را گرفته است.

♦♦♦ چاله کن تراکتوری چهار بازو جدیدترین و قوی ترین نوع چاله کن تراکتوری می باشد این مدل از دستگاه ها مشکلات سایر مدل ها را برطرف نموده است و همچنین قابلیت سوار شدن جک هیدرولیکی جهت بالا و پایین بردن شاسی و گیربکس و امکان سوار شدن بر روی انواع تراکتور های سبک و سنگین ایرانی ، چینی ، اروپایی و ... را دارد . این مدل چاله کن تراکتوری در دو مدل چاله کن چهار بازو گیربکس ایرانی و چاله کن چهار بازو گیربکس ترکیه ایطراحی و تولید گردیده است . در مدل ایرانی شاسی با قوطی های ساده طراحی شده است . اما در مدل گیربکس ترکیه ای طراحی تمیز تر و اصولی تر اجرا گردیده است تا جک هیدرولیکی کمکی سوار شود . از مهم ترین نکات انتخاب چاله کن پشت تراکتوری می توان به نوع و توان تراکتور اشاره نمود و این موضوع برای کار با دستگاه حتماً یک امر ضروری می باشد.

نصب و راه اندازی چاله کن تراکتوری

برای راه اندازی چاله کن پشت تراکتوری نیاز به دانش خاصی نخواهد داشت . لذا تمام افرادی که با تراکتور کار کرده باشند ، می توانند با این دستگاه هم کار کنند .در اولین مرحله از نصب و راه اندازی بستن گیربکس دستگاه بر روی شاسی می باشد که با توجه به پیچ ها و پین های تعبیه شده به راحتی امکان پذیر خواهد بود . در مرحله بعدی سوار کردن شاسی و گیربکس بر روی اتصال سه نقطه تراکتور و تنظیم آن می باشد به طوری که دستگاه چاله کن در حالت 60 درجه بالا رفته و در حالت -10 درجه پایین بیاید . که متاسفانه اکثر افرادی که چاله کن تراکتوری را خریداری می نمایند این بخش را رعایت نمی کنند و دستگاه به درستی عمل نمی کند . بعد از نصب شاسی گیربکس بر روی تراکتوری و حرکت دستگاه و تست گرفتن شاسی گیربکس آنرا در حالت 45 درجه قرار می دهیم و مته حفاری را در جای خود یعنی کوپلینگ مته وصل می نمائیم و پیچ های خشکه یا پین توپر را وصل می نمائیم . و در ادامه باید گاردان چاله کن یعنی محرک اصلی را متصل نمائیم . که ابتدا مادگی گاردان را به PTO گیربکس تراکتور بارگذاری می نمائیم و بعد با حرکت دادن گیربکس چاله کن بخش دوم را در شفت گیربکس جا گذاری می کنیم و از همه مهم تر عمود بود مته نسبت به شاسی و عمود بودن کامل نسبت به زمین می باشد که این کار باعث می گردد تا عملکرد مته چاله کن به درستی انجام شود و عمر گیربکس و گاردان چاله کن کاهش پیدا نکند .و همچنین اکثر گاردان های کشاورزی و خودرویی دارای گریس خور در بخش چهارشاخه می باشند و لذا حتماً گریس کاری این بخش فراموش نگردد و اکنون پس از بارگذاری اجزاء چاله کن تراکتوری دستگاه آماده بهره برداری می باشد . که این کار توسط اپراتور تراکتور انجام می گردد که در نقاط تعریف چاله های خود را حفر نماید . بخش مهمی که باید فراموش نگردد در تعمیر و نگهداری گیربکس های چاله کن و مته ها می باشد. گیربکس های چاله کن به طور معمول با ظرفیت مشخصی تعریف شده اند و غالباً بین 2 الی 3.5 کیلوگرم واسکازین یا گریس پر می گردند تا دنده ها غوطه ور و چرب گردند . و پر کردن گیربکس باعث خراب نشدن و طولانی شدن عمر گیربکس می گردد. در انتخاب گریس یا واسکازین به میزان روندگی آن باید توجه گردد تا بعد از داغ کردن گیربکس باعث روندگی مواد داخل گیربکس نگردد ( جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با روانکار ها بر روی لینک کلیک نمائید « انواع روانکار گریس و واسکازین » ) . بخش بعدی مته دستگاه می باشد که بر اساس نوع زمین منطقه دارای عمر مفید است بدین ترتیب که اگر سایز مته ها از ماردون تغییر کند آن مته حفاری قابل استفاده و بهره برداری نخواهد بود  . ولی اگر ماردون سالم باشد . باید ناخن ها و سرمته ها برای هر 500 چاله در زمین های عادی تعویض یا برش فیزیکی داشته باشند . ناخن ها به دو صورت ناخن کوچک و ناخن بزرگ می باشند . اکثر مته های تولید شده توسط این مجموعه قابلیت تعویض ناخن ها و سرمته را دارند و امکان ارائه آن به تمام مشتریان این مجموعه با بهترین کیفیت می باشد. در تصویر زیر بخش های مختلف مته ها را ملاحظه می فرمائید.

با توجه به اینکه ادوات کشاورزی هم بر اساس نیاز مشتریان بروزرسانی می گردد . این مجموعه هم سعی می نماید تا مطالب خود را بر اساس تولید روز بهاران کشت ارائه نماید . جهت کسب اطلاعات بیشتر محصول با واحد فروش تماس حاصل فرمائید.آرزوی موفقیت برای تمام مردم عزیزمان ایران را از خداوند متعال خواستاریم .

گردآورنده : Novin